Česnekové odrůdy

Paličák


Bjetin

je ozimý širokolistý paličák. Cibule má ploše kulovité. Barva vnějších suknic je smetanová- nafialovělá. Stroužky jsou velké a nepravidelně uspořádané. Chuť má příjemnou a ostrou. A teď to úplně nejlepší. Bjetin nedráždí žlučník, neříhá se. Nevadí lidem kteří běžně česnek nemohou, lidem s citlivým žlučníkem.


Karel IV.

je ozimý širokolistý paličák který má mohutné cibule o hmotnosti 90 až 110 gramů. Vnější suknice světlé s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké, pouze po 5-6 ks v cibuli, s fialově hnědou slupkou. KAREL IV. vyniká výraznou česnekovou chutí. List je mohutný, široký, vzpřímený. Odrůda se vyznačuje stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Česnek je dlouhodobě skladovatelný.


Ivan

je poloraný ozimý širokolistý paličák. Má mohutné cibule o hmotnosti 90 g. Vnější suknice je žlutavě bílá s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké s fialově hnědou slupkou, v cibuli 6-7 stroužků. Pro vysoký obsah silic vyniká IVAN výraznou česnekovou chutí a vůní. Vyznačuje se stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dobře skladovatelný a snadno se loupe.

Rusák 

Odrůda ozimého velkostroužkového paličáku se vyznačuje bílou barvou s nádechem žilkování. Tvoří velké cibule s 5-8 velkými stroužky. Má nezaměnitelnou velmi ostrou chuť. Jeho dlouhodobá skladovatelnost je vynikající.

Slavin

je ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, tvoří 10 - 14 stroužků. Skladovatelnost do konce dubna. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá.

Dukát

je odrůda bílého ozimého paličáku. V jedné pevné cibuli je nejčastěji kolem 5 velkých stroužků s vysokým obsahem silic. Je štiplavý a má silné aroma. U tohoto paličáku také oceníte velmi dobrou skladovatelnost.  


Nepaličák

Štěpán

je poloraná odrůda ozimého širokolistého nepaličáku . Cibule jsou velké s hmotností 80 až 100 gramů. Barva vnějších suknic je bílá s jemným světle hnědým žilkováním. Stroužky střední až velké 8-10 ks, světle hnědá slupka, výrazná, jemná chuť. List široký, vzpřímený, vyšší, světle zelené barvy. Odrůda s velmi dobrým zdravotním stavem a dlouhou skladovatelností.